AKDENİZ'DE "DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ" ETKİNLİĞİ

Çim adam yaptılar, ebru sanatıyla tanıştılar, kukla gösterisiyle gönüllerince eğlendiler

 

Akdeniz Belediyesi tarafından, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla çocukların da interaktif şekilde katıldığı, çim adam üretimi, ebru sanatı ve kukla gösterisinin yer aldığı renkli bir etkinlik düzenlendi.


Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün öncülüğünde, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün de desteğiyle organize edilen buluşmada, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’ndan (ZİÇEV) çocukların geri dönüşüm malzemeleri kullanarak ortaya çıkardığı muhteşem resim sergisi, Ebru Sanatçısı Fehmi Açık’tan ebru kursu, çim adam yapımı ve kukla gösterisi gibi aktiviteler gerçekleşti. Kültür ve Sanat Evlerinden kreş çocuklarının da anneleriyle katılıp eğlendiği etkinlikte, doğanın korunması ve sürdürülmesi, çevre temizliği ile geri dönüşüm konularında farkındalık yaratıcı etkinlikler düzenlendi. Etkinlikte konuklara, geri dönüşümü mümkün çanta, kalem ile tohum ve toprak hediye edildi.


“Dünyaya, doğaya ve çevremizi koruyup sahip çıkmalıyız”


Akdeniz Belediyesi Eş Başkanlarına vekâleten etkinliğe katılan Başkan Yardımcısı Orhan Sanrı, “Temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir doğada yaşama hakkı bütün canlıların en doğal hakkıdır. Fakat günümüzde sanayi, teknoloji gibi üretimler sonucu ortaya çıkan atıklar, dünyanın birçok yerinde doğayı ve insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Bu bağlamda; sularımızı, toprağımızı ve havamızı kirletmemeli, ormanlarımızı korumalı, doğaya ve hayatımıza sahip çıkmalıyız. Geri dönüşüm ile değerli tüm kaynaklarımızı koruyup enerji tasarrufu sağlamalı, atık ve çöp miktarını azaltmalıyız” dedi.


“Dünya bize miras değil, çocuklarımızın emanetidir”


Geri dönüşüm teknolojisinin yaygınlaştırılmasının önemine de dikkat çeken Başkan Yardımcısı Sanrı; “Unutmayalım ki bu dünyanın, doğanın, bizlere ihtiyacı yok. Tersine bizler doğaya muhtacız. Dünya, bize kalan bir miras değil, çocuklarımızın bizlere emanetidir. Bu bilinçle gelecek nesle yeşil, mavi ve tertemiz bir dünya ve doğa, bereketli topraklar bırakmak en önemli görevlerimiz arasında olmalıdır. Doğanın bizlere sunduğu güzellikleri korumak; dünyamıza ve çevremize zarar veren kirliliği önlemek hepimizin ortak görevi olmalıdır. Çünkü dünya; insanoğlunun tek hanesi ve en kıymetli hazinesidir” ifadelerini kullandı.