MAHMUDİYE VE KİREMİTHANE’DE İKİ METRUK BİNA YIKILDI  
Fen işleri ekiplerinin, harabeye dönüşen terk edilmiş yapıların yıkım çalışması aralıksız devam ediyor

MAHMUDİYE VE KİREMİTHANE’DE İKİ METRUK BİNA YIKILDI

* Akdeniz ilçesinde, bina sahipleri, muhtarlar veya vatandaşlardan gelen talep ve şikâyetler, ya da ekiplerin sahadaki inceleme ve araştırmaları sırasında belirlenen harabe haldeki metruk yapıların yıkımı sürüyor.

Akdeniz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçe sınırları içerisinde tespit edilen, insanların can güvenliğini tehdit etmesinin yanı sıra, sosyal riskler yaratan, kent estetiğini bozan terk edilmiş yapıların yıkımına devam ediyor. Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından geçen yılsonuna doğru yapılan saha araştırmaları sonucunda Akdeniz’de yaklaşık 150 metruk bina tespit edildi.

İnceleme komisyonu, 65 binada yaptığı incelemede yıkılması yönünde karar verdi. Fen işlerine bağlı ekipler, Belediye Encümeni’nde de görüşülerek hukuki prosedürleri tamamlanan Mahmudiye Mahallesi Soğuksu Caddesi No: 102 ile Kiremithane Mahallesi 4411 Sokak No: 40 üzerinde bulunan iki metruk yapının yıkımını gerçekleştirdi.

Mahalle sakinleri yıkımlardan memnun

İlk olarak sokağın güvenliği alan fen işleri ekipleri, daha sonra da iş makineleri aracılığıyla harabeye dönüşen yapıların yıkımını yaparken, binaların yıkımından sonra ortaya çıkan tonlarca inşaat atığı da kamyonlara yüklenerek mahallelerden çıkarıldı. Yıkım çalışmasına tanık olan mahalle sakinleri, özellikle küçük çocukları için tehlike yaratan, kimi zaman da madde bağımlılarının uğrak yeri olan binaların yıkımından dolayı belediye ekiplerine teşekkür etti.

Başkan Pamuk; “İnsanlarımızın can güvenliğini tehdit eden yapıların yıkımı önceliklidir”

Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, mahalle ziyaretleri sırasında, metruk binaların kötü amaçlarla kullanılmasından ötürü muhtarlar ve vatandaşlardan çok yoğun şikâyetler aldıklarının altını çizdi. Büyük riskler yaratan terk edilmiş yapıların yıkımı için gerekli yasal sürecin ilgili müdürlüklerce en kısa sürede tamamlandığını kaydeden Başkan Pamuk;

“Akdeniz ilçemizde yoğun bir şekilde rastlanan terk edilmiş yapılar, hem insanlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit etmekte, hem de sosyal riskler yarattığı için mahalle sakinlerini huzursuz etmektedir. Önceliğimiz vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ile huzurudur. Bu nedenle gerek insanlarımızı tedirgin eden gerekse de kent estetiğini bozan harabeye dönüşmüş binaların yıkımına yönelik mücadele ve çalışmalarımız kararlılıkla devam edecektir” diye konuştu.

Öte yandan, yaşadıkları mahallelerde, tehlike yaratan terk edilmiş, harabeye dönmüş metruk yapılarla ilgili olarak vatandaşlar, Akdeniz Belediyesi Teknik Hizmet Birimleri’ne ait (2387954) ve (2387955) numaralı telefonlar üzerinden Fen İşleri Müdürlüğü yetkililerine ulaşarak taleplerini veya şikâyetlerini aktarabilirler.


HABERİN VİDEOSU