AKDENİZ BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA DEPREM EĞİTİMİ  
AKDENİZ BELEDİYESİ’NDEN ÇOCUKLARA DEPREM EĞİTİMİ

* Ülke çapında “Deprem ve Afet Bilinçlendirme Seminerleri” başlatan AKUT, Akdeniz Belediyesi’nin davetlisi olarak, deprem öncesi, sırası ve sonrasında neler yapılması ve nasıl davranılması konularında çocuklara eğitim verdi.

Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından, Arama Kurtarma (AKUT) Derneği üyelerinin katılımıyla, ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen “Deprem ve Afet Bilinçlendirme Semineri”nde, deprem sırasında neler yapılması ve nasıl davranılması gerektiği hem teorik hem de pratik olarak anlatıldı. AKUT gönüllülerinin verdiği seminerde, deprem öncesi, esnası ve sonrasında bilinçli hareket etmenin hayat kurtardığı vurgulandı.

Akdeniz Belediyesi, sosyal sorumluluk anlayışıyla, toplumun geleceğini oluşturan çocukların birçok alanda eğitimi ve bilinçlendirilmesi için çalışıyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizesinde Karacailyas Mahalle Evi’nde düzenlenen etkinlikte, gerçekleştirdiği arama-kurtarma faaliyetleri ile dünya çapında tanınan AKUT (Arama Kurtarma Derneği) Mersin Temsilciliği gönüllü üyeleri Nihat Kutlucan, Erkan Demir ve Makbule Çakır tarafından, ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak, “Deprem Bilinçlendirme Semineri” verildi.

 “En büyük felaket depremdir”

Mersin AKUT Gönüllüsü Nihat Kutlucan, deprem, sel, toprak kayması, yangın, kazalar ve dağda mahsur kalma olaylarına yönelik olarak AKUT’un, 2 bin 91 operasyonda 2 bin 334 kişiyi kurtardığını anlattı. Ardından depremi anlatmaya geçen Kutlucan, seminere katılan çocuklara sorular sorarak, seminerin interaktif bir şekilde geçmesini sağladı. Söz alan çocuklar da deprem hakkında bildiklerini anlattı. Nihat Kutlucan, “Yerkabuğu içinde meydana gelen kırılmaların, yeryüzünü sarsma olayına ‘deprem’ diyoruz. Büyük şiddetle meydana gelen depremlerin yıkıcı etkileri sonucunda evler, binalar, ağaçlar, fabrikalar yıkılır, barajlar ve yollar büyük zarar görür” dedi.

80 milyonluk nüfusumuzun yüzde 85’i deprem riski altında!

Ülkemizin yüzde 96’sının deprem riski altında olduğuna dikkat çeken, olası bir deprem felaketi sırası ve sonrasında yaşanacak olumsuzluklara karşı bilgi sahibi olmanın ve öncesinde önlem almanın önemine işaret eden Kutlucan, “Ülkemizin 80 milyon nüfusu var. Bu nüfusun yüzde 95’i deprem riski altında yaşıyor. Büyük sanayi kuruluşlarının; bu bir nükleer santral olabilir, bir kâğıt fabrikası, termik santral veya plastik üretim fabrikası olabilir; bunların yüzde 98’i deprem riski altındadır. Depremler, beraberinde dev dalgalarla gelen tsunamileri, seller ve yangınları oluşturur. Bu yüzdendir ki ‘deprem en büyük felakettir’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Talep eden tüm kurum ve kuruluşlara seminer veriliyor

Arama-Kurtarma Derneği’nin (AKUT); okullar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin yanı sıra talep eden kurum ve kuruluşlara yönelik “Deprem ve Afet Bilinçlendirme Seminerleri” sürecek. Arama-kurtarma operasyonları ve iç eğitimlerinin yanı sıra temel amacı toplumu bilinçlendirmek, afetlere dayanıklı bir Türkiye yaratmak olan AKUT'un, sosyal sorumluluk bilinci ile tüm yurtta gerçekleştirdiği “Afet Bilinçlendirme Seminerleri” Mersin’de de yılsonuna dek devam edecek.HABERİN VİDEOSU