Akdeniz'de bahar temizliği başladı  

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, 65 yaş üstü yurttaşların evini temizliyor

 

Akdeniz' de bahar temizliği başladı

 

Akdeniz Belediyesi, ilerleyen yaşları nedeniyle hareket kısıtlılığı yaşayan ve bu nedenle ev temizliği gibi temel gereksinimlerini yerine getiremeyen yurttaşların imdadına yetişiyor. Belediye Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü,İlçe sınırlarında tespit edilen 65 yaş üstü ihtiyaç sahiplerine ulaşarak evlerinde bahar temizliğine başladı.

 

Rutin belediyecilik çalışmalarının yanı sıra sosyal içerikli hizmetlere de önem veren Akdeniz Belediyesi, ilerleyen yaşları nedeniyle hareket güçlüğü çeken İlçe sakinlerine yönelik yeni bir uygulama başlattı. Proje çerçevesinde, 65 yaş üstü bireylerin evleri, Belediye Kadın ve Aile Politikaları Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 2 ayrı ekip tarafından 15 günlük periyotlar halinde temizlenmeye başlandı. Kadın ve Aile Politikaları Müdürü ve temizlik ekipleri, projenin ilk gününde 65 yaşındaki Meral K. nin evine konuk oldu. Yenimahalle'deki evinde yalnız yaşayan, akrabalarının desteği ve 65 Yaş Aylığı ile geçinen Meral Hanımın evini dip bucak süpürüp silen, eşyaların tozunu alan ve camları temizleyen ekipler,ev sahibinin yüzünü güldürdü ve hayır duasını aldılar. Uygulamadan son derece memnun kalan Meral Hanım, müdürlük personeli ile belediye yetkililerine teşekkür etti, temizlik hizmetinin sürekli olmasını istedi.    

 

"Toplumsalgelişmişlik yaşlıya saygıyla başlar"

 

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Akdeniz Belediye Başkanı Hamdi Bilge Aktaş, ilk etapta ihtiyaç sahibi 55 aileye düzenli olarak bu hizmeti ulaştıracaklarını,pilot uygulamadan verim alınması halinde de daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi. Toplumsal gelişmişliğin yaşlılara saygıyla başladığının altını çizen Başkan Aktaş, "Başta endüstrileşmiş ülkeler olmak üzere, dünyanın tamamında genç nüfus gün geçtikçe azalmakta, yaş ortalamaları artmaktadır. Hepimiz yarının yaşlı adayı olan bireyleriyiz. Sağlığı ve gücü elverdiğinde ailesi ve ülkesi için emek sarf etmiş insanları kucaklamak, onları sosyal yaşamın içinde tutmak hepimizin görevi olmalıdır. Sırf en temel gereksinimlerini karşılayamadığı için onların kendi kabuklarına çekilmelerini kabul etmemiz mümkün değildir.Toplumsal kültürün sürdürülebilir hale gelmesi, kuşaklar arası dayanışma ile mümkündür" dedi.

Evde temizlik hizmetlerinin yanı sıra kişisel bakım hizmeti vereceklerinin de altını çizen Başkan Hamdi Bilge Aktaş, "Bunun için Kadın ve Aile Politikaları Müdürlüğümüz hazırlıklarını yaptı. Saç ve vücut bakımı, tırnak kesimi gibi hizmetleri de ihtiyaç duyan 65 yaş üstü büyüklerimizin evlerine kadar götüreceğiz. Ev temizliği hizmetlerinde oluşturduğumuz düzenli sistemi, kişisel bakım hizmetlerinde de oluşturacağız" diyerek sözlerini tamamladı.HABERİN VİDEOSU